BILIFLEX – System fibrooptyczny do fototerapii noworodków. Wypożyczanie lamp na terenie Łodzi.
Lampa łóżeczkowa do fototerapii
Produkt zapewnia skuteczne i szybkie obniżenie poziomu bilirubiny u noworodków z żółtaczką dzięki zastosowaniu intensywnego, stałego i jednolitego światła terapeutycznego o wąskim spektrum medycznym 450-480 nm działającym bezpośrednio na skórę noworodka.
Nie występuje potencjalnie szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe i podczerwone, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia skóry i oczu (w tym personelu medycznego), jak również ryzyko hipotermii i odwodnienia.
Rekomendacje PTN dotyczące leczenia żółtaczek u noworodkówŻółtaczka noworodków
Zalety
- Skutecznie i szybko obniża poziom bilirubiny u noworodków z żółtaczką
- Możliwość stosowania w warunkach domowych
- Kompaktowy i lekki
- Elastyczny materac z włókna ze zdejmowanymi nakładkami jednorazowego użytku
- Skuteczność promieniowania 30 mW / cm / nm nawet przez pieluchę
- Zdejmowany światłowód zapewnia komfort przechowywania, czyszczenia i dezynfekcji
- Hak do mocowania na słupku inkubatora, stojaku na narzędzia
- Brak ryzyka oślepienia dla noworodków i personelu medycznego
- Powierzchnia promieniowania 300×200 mm pokrywa 90% ciała noworodka
Zasady wypożyczalnia lampy do fototerapii noworodków
- Podpisanie umowy wypożyczenia (konieczny dowód osobisty).
- W dniu wypożyczenia lampy pobierana jest kaucja zwrotna w wysokości 500zł.
- Koszt wypożyczenia lampy wraz z okularami ochronnymi to 170zł za rozpoczętą dobę użytkowania. Kolejne doby opłata 100 zł.
- Rezerwacja lamp do fototerapii noworodków oraz szczegółowe informacje: tel. 502-143-308
Żółtaczka noworodkowa
Pierwsze dni życia dziecka to liczne wyzwania dla jego opiekunów. Jednym z nich jest żółtaczka noworodkowa, która objawia się żółtym zabarwieniem skóry, błon śluzowych i białkówki oka. Wyższy poziom bilirubiny, u naszych małych pociech, jest wynikiem rozpadu czerwonych krwinek, które w życiu płodowym, były potrzebne w znacznie większej ilości, niż po urodzeniu. Żółtaczka fizjologiczna u noworodków urodzonych o czasie rozpoczyna się najczęściej w 2-3 dobę i ustępuje samoistnie, po mniej więcej 10 dniach. Jeśli jednak poziom bilirubiny jest zbyt wysoki, dziecko jest ospałe, ma szarobiały lub bardzo ciemny stolec, należy poddać je terapii. Czujna opieka rodziców i diagnostyka ze strony personelu medycznego jest nieodzowna. Najskuteczniejszą a jednocześnie nieinwazyjną metodą leczenia zbyt wysokiego poziomu bilirubiny jest naświetlanie dziecka promieniami ultrafioletowymi (UV) emitoweanymi przez specjalną lampę, czyli tzw. fototerapia. Najepiej, aby dziecko w sposób ciągły było naświtlane, im więcej w ciągu doby leży na macie, układzie optycznym czy pod lampą, tym lepiej. Jeśli decydujemy się na fototerapię w domu to zaleca się:
- Kontrolowanie stężenia poziomu bilirubiny i CRP we krwi dziecka przed i w trakcie terapii (opieka pediatry w przychodni POZ),
- Monitorowanie temperatury ciała dziecka,
- Natłuszczanie skóry niemowlęcia,
- Stosowanie okularków ochronnych, które są miękkie i wygodne dla malucha.
Z doświadczenia rodziców, którzy w sposób odpowiedzialny podjęli terapię dziecka w domu, wiem, iż przynosi ona oczekiwane efekty już po dwóch dobach naświetlania (zmniejszenie poziomu bilirubiny we krwi z kilkunastu mg/dl na kilka mg/dl). Takie informacje przekazują opiekunowie, którzy wypożyczają system optyczny Biliflex. Wysoka jekość sprzętu, nowa lampa, diagnostyka (czyli dwie wizyty w punkcie pobrań lub kontrola bilirubinometrem, konsultacje u peditry) to klucz do sukcesu. W moim odczucia jako matki trójki dzieci, promotora karmienia piersią, terapia w domu i diagnostyka w POZ jest bardzo komfortowym rozwiązaniem.
mgr Monika Flis-Kolczyńska